Az elmúlt időszakban kicsit lelassult a felújítás, mert a nyári időszakban a hétvégi programok (esküvő, BBQ party stb.) besűsűsődtek, és mivel alapvetően hétvégente van időnk haladni a lakással, nehéz a teendőket összeegyeztetni. Viszont kivettünk másfélhét szabit, annak érdekében, hogy behozzunk egy kicsit a lemaradásból. Nagyon sok apróbb, bár annál látványosabb munkát tudtunk így megcsinálni. Sajnos a Target nr. 1-t, vagyis a szeptember elsejei költözést már elsirattuk, és a Target nr 2-t, vagyis a szabi végére a lakás kiglettelését se sikerült teljesítenünk, de azért nem csüggedünk.
Amit viszont be tudtunk fejezni az a következő:
- lebetonoztuk a csöveket, és vakoltunk is ott, ahol a falban kilátszódtak a csövek (rengeteget javított a képen és ezután inkább egy lakásra mintsem egy üzemre hasonlít a helység);
- ki lett vágva a fürdőszoba falban a hely az üvegtégláknak, és emiatt sokkkal világosabb lett az egyébként ablaktalan helység;
- rendeltünk még egy, 4 tonnás konténert, amit ismét megtöltöttünk sittel (hihetetlen, hogy egy ilyen kicsi lakásban mennyi szemét keletkezik!);
- le lettek glettelve az ytongfalak (Zoli és Sipi segítségével, amit ezúton is köszönünk);
- lekapartuk a maradék tapéta és ragasztónyomokat a hálószoba faláról, és bekentünk egy átlátszó folyadékkal ami megakadályozza a festék foltosodását, és segít jobban egybetartani a vakolatot;
- elkezdtük a hálószoba glettlését (ott, ahol beépített szekrény lesz, mert mégiscsak első próbálkozásunk volt. Miki nagyon szépen, és mérsékelten szépen haladtam a rám osztott falrész glettelésével...);
-régi festéket vakartunk és vakolatot vertünk;
- és végül az utolsó nap Miki kiszedte a gyönyörű 1960-ban beszerelt, mára elrepedt, eldugult és iszonyatosan büdös WC-t, úgyhogy jelenleg egy cső van a helyén, és abba kell nem kevés koncentráció árán betalálni (bár én még nem próbáltam).
Ami számomra a legfontosabb, hogy végre döntést hoztunk, és megvettük a csempét, a kádat, és majdnem vettünk mosdót és bejárati ajtót is! A mellékelt képen a Maxima Imola csempe látható (a dekorcsempéről sajnos nem találtam képet).
Itt szeretném megosztani a shopping körúton szerzett tapasztalatainkat azokkal, akik hasonló felújításba kezdenek a közeljövőben. Ma Magyaroszágon az a kereskedő, aki a garázsában nyit egy csempe-szaniter boltot, televágja prospektusokkal, a csempegyártól kapott ingyenes termékmintával, és elmondja neked ugyanazt az információt, ami te is meg tudsz nézni interneten. Egyetlen olyan üzletet sem találtunk, ahol az általunk az interneten kinézett kád vagy mosdó ki lett volna állítva! A viszonteladók semmilyen kockázatot nem válllalnak, ugyanis ők is csak akkor rendelik meg a nagykertől a kádat, ha te tőlük megrendeled. Miért is vannak akkor viszonteladók! Ki kellett mennünk a Camponahoz a nagykerbe, hogy megnézzük a kádat amit kinéztünk, hogy aztán visszamenjünk a kereskedőhöz, hogy ott megrendeljük! Ugyanez igaz a csaptelepekre, mosdókra stb. Azt már nem is mondom, hogy ott, ahol több 100.000-ért árultak zuhanyfejeket, nem tudtunk bankkártyával fizetni... Csempe ügyben kicsit jobb a helyzet. Ha valami csemét nézel, akkor mindenképpen javaslom, hogy látogasson ki az Erős Kft.-be, mert több 1000 nm-en vannak kiállítva berendezett fürdőszobák, és könnyebb megtalálni azt a stílust, amit szeretnénk. Mi végül a Caracallában vettünk csempét, ami gyönyörű de elék exklúzív és drága csempebolt, de pár csempét kiárusítottak. Ott tudtuk meg, hogy egy olasz csempének a 2. osztályú változata azért nem azonos a 2. osztályú Praktiker csempével. Sokszor csak azért nem tudják eladni már első osztályon, mert a nyári szabadságolások alatt bár kevesebben dolgoznak a gyárban, nem állítják le a gépeket, mert az nagy bevételkiesést jelentene, viszont a munkaerő-hiány miatt ritkábbak a minőségellenőrzések, ezért nem adhatják el 1. osztályúként. Vagy egy másik ok az lehet, hogy az a gép, ami azt nézi, hogy hány csempénként ismétlődik meg a minta túl sok ismétlődést észlel (értsd ez alatt azt, hogy az 1. osztályú 40 csempénként jön egy ismétlődés helyett 30 után ismétlődik egy minta...).
Annak ellenére azonban, hogy így működik a rendszer, nem jártunk rosszul azzal, hogy kimentünk a nagykerhez, mert pl. a riho-nál, ahonnal a kádat vettük kaptunk 10% kedvezményt a nagykertől. A mosdót még ugyan nem vettük meg, de kimentünk nézelődni a Marmite nagykerbe, és ott meg a szépséghibás mosdókat 50%-kal olcsóbban meg lehet venni. Szóval lehet jó üzletet csinálni, de bosszantó az egész procedúra. És akkor azt még nem is említettem, hogy valamilyen furcsa oknál fogva minden kereskedőnél 10%-kal voltak leértékelve a riho kádak, és volt ahol közölte a kereskedő, hogy nem hivatalosan adhat még plusz 5% kedvezmény bizonyos csaptelepekre, de ez azért nem hivatalos, mert a gyártó nekik csak 10% kedvezményt enged meg... Szóval egy versenyjogásznak kész aranybánya egy ilyen vásárló körút!
Így utólag szabi nélkül nem tudtuk volna megvenni ezeket a dolgokat, mert minden nagyon sok utána járást igényelt. Persze a mi igényeink se voltak semmik. Olyan kádat kerestünk, amiben a Miki is belefér vállastul :-), ketten is kényelmesen elférünk (vagis 180x80-as a mérete), a kádtöltő középen van, hogy ne álljon a hátunkba ha ketten ülünk benne, és úgy van kialakítva az egyik oldala, hogy lehessen benne zuhanyozni (nem lankás az egyik fala, mert abban könnyen el lehet csúszni, és viszonylag széles az alja, hogy bele lehessen állni). Az itt látható Riho Parson kád volt az egyetlen, ami megfelelt ezeknek a követelményeknek, és tejlesítette a tesztet.
A legaktuálisabb problámánk a bejárati ajtó kérdése. A piacon ugyanis rengeteg olcsóbb (kb. 40-60.000 HUF), ámde kínai "biztonsági' ajtó van. A youtube-on azonban van egy felvétel arról, hogy ezeket egy 6 éves kislány egy konzervnyitóval hogyan tudja kinyitni. A mi esetünkben a legfontosabb szempont a hangszigetelés lenne, ugyanis jelenjeg a folyosóról megmondod, hogy melyik lakásban milyen csatornán éppen milyen filmet néznek... Namármost az említett kínai ajtókra az van írva, hogy 41 db a hangszigetelése. A Platformban találtunk egy sokkal masszívabb, a német Hörmann cég által gyártott bejárati ajtót (a mellékelt képen), ami vmilyen ISO szabvány szerint lett tesztelve, és 29 db a hangszigetelése, ami elvileg sokkal rosszabb. Csak az info kedvéért, 3 db-enként kb. megduplázódik az ajtó hangszigetelése, vagyis ezen értékek szerint a kínai ajtó 4X jobban hangszigetel... Kicsit körbekérdeztünk ez ügyben, és sajnos mindenki azt mondja, hogy a kínai ajtó annyit szigetel, hogy a lépcsőházban hallod, ahogy a lakásban a laminált padlón csoszog valaki. Úgyhogy lehet, hogy kicsit más módszerekkel tesztelik a kínai és más a német ajtókat, és a német 29 db sokkal jobb, mint a kínai 41db-es érték. Sajnos több órányi netes böngészés után se talátunk semmit arra vonatkozóan, hogy mit is jelent a német ajtó 29 db-es hangszigetelése. Azonban jelenleg, pár a pénzből már nagyon kezdünk kifogyni, a Hörmann ajtó felé tendálunk. Azt tudom azonban ismét hangsúlyozni, hogy minden nagyobb kiadásnak utána kell járni, ugyanis például ez a Hörmann Thermo pro ajtó a Platformban ill. Praktikerben 100.000 HUF, de kisebb kereskedőknél 150.000 HUF-ba kerül... Ekkora különbség pedig már megéri az utánajárást. Azt pedig még hozzá kell tenni, hogy ezeknek az ajtóknak a beépítési költsége plusz 25.000 HUF, ami kötelező a MABISZ biztosításhoz.
Egy szó mint száz, ezek voltak az elmúlt hetek legfontosabb eseményei. Még annyit hozzátennék, hogy megvan a burkoló aki fürdőt fogja csinálni, és remélhetőleg jövő hét végére lesz egy gyönyörű fürdőszobánk. Sokan azt mondták, hogy annyira sokat kéne a fürdő falán javítani, hogy inkább csak ragasszunk gipszkartont elé, és arra menjen a csempe, azonban első sorban Miki idegenkedése miatt a gipszkartontól (amit meg tudok érteni), maradtunk a hagyományos módszernél, azaz rendesen ki lesz vakolva, majd lecsempézve a fürdőszoba és a WC.
Na csempe!
Rita
Hát igen, a 10 és 150ezer forint között tényleg van nagy különbség! Nézzetek csak jól körül!
VálaszTörlésEgyébként pedig hajrá!
Ancsa